Jakie są dziś najmodniejsze schody? Schody dywanowe, które robią wyjątkowe wrażenie. Przypominają wstęgę dywanu spływającą swobodnie z piętra. Oryginalna konstrukcja samonośna schodów stanowi przykuwającą wzrok dekorację wnętrza. Wykonuje się je z różnych materiałów z wykorzystaniem odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych. To schody samonośne, więc ich konstrukcja musi być mocna i stabilna. Schody dywanowe to minimalizm wzornictwa połączony z przemyślaną innowacyjną balustradą. Warto pamiętać, że schody te, ze względu na specyficzną budowę, zajmą nieco więcej miejsca niż schody o innej konstrukcji.
Co jest charakterystyczne dla schodów dywanowych
- zygzak widocznego boku biegu,
- pełne stopnie i podstopnie o takiej samej grubości,
- monolityczny wygląd,
- niewidoczne elementy konstrukcyjne,
- mocna i sztywna balustrada.
Konstrukcja i mocowanie
Ponieważ schody dywanowe są samonośne, muszą utrzymać ciężar własny, osób po nich chodzących oraz wnoszonych przedmiotów. Bieg schodów musi być odpowiednio mocny i sztywny (nie może uginać się pod obciążeniem), dlatego wymaga solidnego mocowania. Powinien być zakotwiony w podkładzie podłogowym na parterze i w stropie piętra.
Co istotne, schody dywanowe mogą być zaprojektowane zarówno jako biegi proste, jak i zabiegowe lub wachlarzowe. Schemat możliwych biegów schodów można dopasować do pomieszczenia i oczekiwań klienta.
Balustrada
Jest ważnym elementem konstrukcji schodów dywanowych, dlatego stosuje się raczej mocne konstrukcje z drewna, profili stalowych, blachy lub szkła które mogą dodatkowo usztywnić SCHODY DYWANOWE. Gdy bieg schodów dywanowych jest wolny, balustrada powinna być wykonana z dwóch stron, oczywiście należy to poprzeć solidnymi obliczeniami dla danej konstrukcji schodowej.